نظافت و تمیز کاری خانه و شیرآلات

نظافت آشپزخانه

نظافت و تمیز کاری آشپزخانه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های بانوان در فصل‌های مختلف به خصوص قبل از عید و خانه تکانی محسوب می‌شود. آشپزخانه بخش‌های مختلفی دارد که از گلدان‌ها می‌تواند شروع شود و به شیرآلات ختم شود. در این مقاله در وبلاگ دوان قصد داریم به معرفی مهم‌ترین راهکار‌های نظافت آشپزخانه و تمیزکاری شیرآلات بپردازیم.

نظافت و تمیز کاری آشپزخانه

در ابتدا این مقاله باید ذکر کنیم که نظافت آشپزخانه براساس نوع آشپزخانه و جنس تجهیزات آشپزخانه می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال برای تمیز کاری شیرآلات نمی‌توان تنها از یک روش استفاده کرد زیرا جنس شیرآلات آشپزخانه می‌تواند متفاوت باشد که در دیگر مقالات به معرفی مهم‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم.

تمیز کاری آشپزخانه

همچنین لازم به ذکر است که قبل از شروع به نظافت و تمیزکاری آشپزخانه شما بایستی از یک سری نکات پیروی کنید که مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از

  • پوشیدن لباس و دستکش مخصوص برای تمیزکاری
  • اطلاع از دستورالعمل‌های شیمیایی هر محصول و مراقبت‌های آن
  • بازکردن پنجره یا استفاده از فن برای بهبود گردش هوا
  • تست روش‌های تمیزکاری آشپزخانه برای درست عمل کردن آن

اگر شما توانستید ۴ نکته فوق را تیک بزنید، تمیز کاری بخش‌های مختلف آشپزخانه آغاز می‌شود که در ادامه این بخش از مقاله به معرفی آموزش تمیز کاری قسمت‌های مختلف آشپزخانه خواهیم پرداخت.

تمیزکاری اجاق گاز

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر آشپزخانه، اجاق گاز می‌باشد که به دلیل کاربردی که در خانه ایفا می‌کند ممکن است در مدت زمان کوتاهی به خود رسوب بگیرد و قسمت‌های مختلف آن کثیف شود.

ناگفته نماند که اجاق گاز‌ها امروزه در بازار با جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند و برخی از آن‌ها حتی از شیشه تولید شده‌اند و به اجاق گاز‌های شیشه‌ای معروف هستند. برای تمیز کردن اجاق گاز‌های شیشه‌ای ابتدا بایستی بدانید که حتماً از دستمال‌های بسیار نرم یا حتی دستمال‌های نانو و میکروفایبر استفاده کنید. استفاده از دستمال‌های میکروفایبر می‌تواند در جخت تمیز کردن اجاق گاز‌های شیشه‌ای بسیار مؤثر باشند.

برای نظافت اجاق گاز های برقی و گازی ابتدا بایستی شعله‌های آن‌ها را جدا کرده و در مواد شوینده‌ای که مناسب است قرار داده تا اثرات مختلف کثیفی و سوختگی از آن‌ها پاک شود. برای تمیز کردن سطح این نوع اجاق گاز‌ها نیز لازم است از پاک‌کننده‌های قوی یا حتی پاک‌کننده‌های اسپری استفاده شود و سپس با دستمالی نرم روی آن‌ها را تمیز کنید.

پس از تمیز کردن این نوع اجاق گاز‌ها با شوینده مد نظر لازم است با استفاده از اسکاج یا اسفنج کمی سخت‌تر، قسمت‌های مختلف و رسوبات اجاق گاز‌ها را تمیز کنید. در آخر لازم است با دستمالی خشک، تمامی نم و رطوبت اجاق گاز گرفته شود. ناگفته نماند که بایستی سعی کنید در تمیز کردن اجاق گاز از استفاده از دستمال چرب خودداری نمایید.

تمیز کاری دیوار‌های آشپزخانه

دیوار‌ها بخش مهم دیگری از آشپزخانه هستند که در زیبایی آشپزخانه نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. اگر تنها بخش کوچکی از دیوار‌ها یا حتی کابینت‌های آشپزخانه کثیف باشند می‌توانند به خوبی در چشم‌ها جلب توجه کنند و آشپزخانه را کثیف نشان دهند.

برای نظافت آشپزخانه لازم است به نظافت دیوار‌های آشپزخانه نیز توجه بسیاری کرد. دستمال مرطوب، تی و مواد شوینده از اصلی‌ترین تجهیزاتی هستند که بایستی برای تمیز کردن آشپزخانه‌ها از آن‌ها بهره‌مند شد.

تمیز کاری یخچال و فریزر

تمیز کردن یخچال و فریزر یکی دیگر از مهم‌ترین مراحل نظافت آشپزخانه به حساب می‌آید. علاوه بر اینکه کثیفی یخچال می‌تواند زیبایی آشپزخانه را از بین ببرد، ناگفته نماند که کثیفی آن می‌تواند در سلامتی افراد یک خانوار نیز تأثیر‌گذار باشد.

تمیز کردن یخچال

تمیز کاری یخچال تنها مربوط به بخش بیرونی آن که در چشم افراد دیگر است خلاصه نمی‌شود و تمیز کاری داخل یخچال نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. برای تمیزکاری یخچال ابتدا بایستی تمامی مواد خوراکی که درون یخچال وجود دارند را از آن بیرون آورده و سپس بخش داخلی یخچال را با استفاده از بهداشتی‌ترین مواد ممکن تمیز نمایید. پیشنهاد می‌شود برای نظافت داخل یخچال از مواد شوینده استفاده نکنید و در صورت استفاده از مواد شوینده حتماً پس از نظافت به خوبی شسته شود و حداقل یک روز صبر کنید تا یخچال به خوبی خشک شود.

در مرحله بعدی نظافت یخچال لازم است مواد خوراکی داخل یخچال را به خوبی مرتب کرده و همچنین با استفاده از مواد شوینده مخصوص نظافت یخچال، بخش بیرونی و خارجی آن را تمیز کنید.

تمیز کاری سینک

یکی دیگر از موارد مهمی که در نظافت آشپزخانه بایستی به آن پرداخته شود و تأثیر زیادی در زیبایی آشپزخانه به خصوص قسمت ظرفشویی و شیرآلات دارد، سینک آشپزخانه می‌باشد. برای نظافت سینک آشپزخانه ابتدا لازم است به جنس سینک توجه فرمایید زیرا که استفاده از یک روش برای تمیزی تمامی سینک‌ها نمی‌تواند مؤثر و کارآمد باشد.

استفاده از مسواکی که به کربنات سودا آغشته شده است، می‌تواند برای تمیز کردن سینک‌های آشپزخانه بسیار مؤثر باشد. استفاده از چنین مسواک می‌تواند برای تمیز کردن سینک‌های ضد رنگ بسیار مؤثر باشد. استفاده از اسفنج نرم و لطیف همراه با مواد شوینده می‌تواند از دیگر راهکار‌های تمیز کردن سینک باشد.

یکی دیگر از راهکار‌های تمیز کردن سینک ظرفشویی، لازم است سینک را ابتدا با آب گرم به همراه مایع شستشو داد و با استفاده از پارچه تمیز، روی سینک را تمیز نمایید. پس از انجام این مرحله می‌توانید با استفاده پاک‌کننده و مواد شوینده بار دیگر سینک را به طور مرتب شستشو دهید. استفاده از اسفنج و تمیز کاری با آن به صورت دایره‌ای، می‌تواند تأثیر زیادی در تمیزی سینک داشته باشد.

تمیز کاری شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات و نظافت شیرآلات آشپزخانه یکی دیگر از بخش‌های مهم تمیز کاری آشپزخانه به شمار می‌رود. شیرآلات عموماً می‌توانند مشکلات زیادی را تجربه کنند از ایجاد رسوب در داخل آنان تا کثیفی پرلاتور!

نظافت شیرآلات
نظافت شیرآلات

در مقاله آموزش از بین بردن رسوب شیرآلات به معرفی کامل و راهنمای جامع رسوب‌گیری شیرآلات آشپزخانه و خانه پرداختیم و همچنین در مقاله‌ای دیگر به آموزش از بین بردن لکه های شیرآلات نیز پرداخته‌ایم اما به دلیل اینکه نظافت شیرآلات می‌تواند تأثیر زیادی در تمیزی و زیبایی آشپزخانه بگذارد، لازم است دوباره در این مقاله به معرفی برخی از راهکار‌های تمیز کردن شیرآلات بپردازیم.

برای تمیز کردن شیرآلات راهکار‌های مختلفی وجود دارد اما نیاز است ذکر کنیم که شیرآلات از آن دسته وسایلی در خانه محسوب می‌شوند که نیاز به مراقبت هر روزه نیز دارند. بانوان خانه دار باید سعی کنند برای تمیز بهتر شیرآلات و افزایش طول عمر آنان، هر روزه شیرآلات خود را با استفاده از آب سرد شستشو دهند و لکه‌های چربی از روی آن پاک کنند.

برای تمیز کردن شیرآلات، در مرحله اول لازم است یک پارچه تمیز را با مخلوط آب و صابون نم دار کنید و سپس با استفاده از آن پارچه سعی بر برطرف کردن لکه‌های شیرآلات کنید. در مرحله بعدی برای از بین بردن دیگر لکه‌های شیرآلات بایستی جوش شیرین را بر روی یک مسواک ریخته و سپس با استفاده از مسواک لکه‌های سخت شیرآلات را پاک نمایید.

پس از انجام مرحله قبلی بایستی شیرآلات را با آب سرد شستشو دهید و سپس با دستمالی مرطوب لازم است شیرآلات را خشک نمایید. هم اکنون شیرآلات آشپزخانه تمیز هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب سایت دوان به معرفی راهکار‌ها و روش‌های نظافت و تمیزکردن آشپزخانه و همچنین تمیزکاری شیرآلات آشپزخانه پرداختیم. ‌امیدواریم که استفاده از راهکار‌های معرفی شده در این مقاله برای شما تأثیر‌گذار باشد.

نظافت و تمیز کاری خانه و شیرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top