معرفی نیاز های آشپزخانه مدرن

نیاز های آشپزخانه مدرن

همانطور که در مقالات دیگر وبلاگ دوان به آن پرداخته‌ایم، آشپزخانه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هر خانه محسوب می‌شود که برای افراد داخل خانه و به خصوص خانم‌های خانه دار اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد و نوع چینش آن و همچنین دکوراسیون آن بسیار مهم است. نیاز های آشپزخانه مدرن می‌تواند از چینش، نوع تجهیزات و… متفاوتی برخوردار باشد.

به دلیل اینکه ساعات زیادی از روز را بسیاری از خانم‌ها در آشپزخانه می‌گذرانند و عملکرد‌های زیاد و البته مهمی در آن انجام می‌شود، چگونگی دکوراسیون آشپزخانه برای کار و فعالیت و همچنین هماهنگی آن با دکوراسیون خانه بسیار مهم و ضروری است. در حال حاضر یکی از جدیدترین نوع دکوراسیون آشپزخانه، دکوراسیون مدرن است که این نوع آشپزخانه‌ها را با عنوان آشپزخانه مدرن می‌شناسند.

در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی مهم‌ترین نیاز های آشپزخانه مدرن بپردازیم و ذکر کنیم یک آشپزخانه مدرن نیازمند به چه نوع وسایل و تجهیزاتی است.

مهم ترین نیاز های آشپزخانه مدرن

امروزه علاوه بر آشپزخانه، بسیاری از قسمت‌های خانه‌ها و ساختمان‌ها شکل مدرنی پیدا کرده‌اند و بخش‌های مختلفی از ساختمان‌ها همچون پارکینگ، آسانسور و نما از طرح‌های مدرن استفاده می‌کنند. دکوراسیون مدرن یکی دیگر از انواع دکوراسیون‌های آشپزخانه محسوب می‌شود که امروزه با شکل‌گیری استاندارد‌های این نوع دکوراسیون و افزایش محبوبیت آن، رواج پیدا کرده است.

مهم ترین نیاز های آشپزخانه مدرن
مهم ترین نیاز های آشپزخانه مدرن

همچنین لازم به ذکر است که با کوچک‌تر شدن و نقلی شدن خانه‌ها و ساختمان‌ها، استفاده از طرح‌های مدرن می‌تواند زیبایی بیشتری به خانه‌ها ارائه دهد. دکوراسیون مدرن برای آشپزخانه زیبایی به شدت بالایی را دارد و می‌تواند به نسبت دیگر انواع دکوراسیون آشپزخانه‌ها و همچنین نسبت به متراژ فضا بسیار کاربردی‌تر باشد.

دکوراسیون مدرن آشپزخانه همچون استاندارد‌های کلی دکوراسیون مدرن از شلوغی دور است و ظاهری بسیار خلوت و البته مینیمال یا ساده دارد. این موضوع باعث شده است که رفت و آمد افراد به آشپزخانه و استفاده از آن بسیار ساده و راحت‌تر باشد.

تجهیزات و وسایلی که در آشپزخانه مدرن وجود دارد تجهیزات بسیار دست و پا‌گیری نباید باشند بلکه باید از ابعاد و اندازه‌های مناسب و کوچکی برخوردار باشند. از طرفی لازم به ذکر است که نور خوب و البته زیبا یکی دیگر از باید‌های آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود تا بتواند بر زیبایی و دلنوازی آشپزخانه بیافزاید.

آشپزخانه مدرن برای مدرن بودن نیازمند به تجهیزات مختلف و مدرن متفاوتی می‌باشد که در این بخش از ادامه مقاله به بررسی کامل‌تر و البته جزئی‌تر این نوع تجهیزات و استاندارد‌های آن خواهیم پرداخت.

کابینت‌های مدرن

در کنار شیرآلات روشویی و آشپزخانه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر آشپزخانه که نقش اساسی و مهمی دارد، کابینت‌ها می‌باشند. عموماً کابینت‌ها همیشه پر است از وسایل آشپزی و همچنین پذیرایی و بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در مهمانی‌ها و سرو غذا را در خود جای می‌دهند.

در گذشته بسیاری از کابینت‌ها با استفاده از آلومینیوم یا حلب تولید می‌شده‌اند اما امروزه یکی از مهم‌ترین نیاز های آشپزخانه مدرن، کابینت‌های مدرن است که عموماً از جنس‌های لمنیت، MDF، چوب و… تولید می‌شوند. استفاده از کابینت‌های مورد تناسب با نوع دکوراسیون خانه و آشپزخانه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

رنگ مناسب

یکی دیگر از اساسی‌ترین نیاز های آشپزخانه‌های مدرن، رنگ مناسب و متناسب می‌باشد. رنگ مناسب علاوه بر اینکه باید به نوعی انتخاب شود که مناسب دیزاین و طراحی مدرن باشد، بایید بتواند روشنایی خوبی را به آشپزخانه هدیه دهد زیرا آشپزخانه علاوه بر نور طبیعی که باید داشته باشد، از نور مصنوعی مناسبی نیز برخوردار باشد. رنگ سفید یا شیری برای رنگ دکوراسیون مدرن آشپزخانه اگر با دیگر اجزا و تجهیزات آشپزخانه تناسب داشته باشد می‌تواند گزینه‌ای خوب و عالی محسوب شود.

هود مخفی

هود یکی از وسایل مهمی است که در هر آشپزخانه‌ای به خصوص آشپزخانه‌های جدید یافت می‌شود. در حال حاضر حدود ۱۰ سال است که تمامی آشپزخانه‌ها به خصوص در شهر‌ها به هود مجهز شده‌اند و در آشپزی و گردش هوا در آشپزخانه نیز هود نقشی مهم را ایفا می‌کند.

در حال حاضر شرکت‌های بسیار زیاد و برند‌های مختلفی هود آشپزخانه را در بازار عرضه می‌کنند که هر کدام از آن‌ها از نوع متفاوتی برخوردار است و دارای مزایا و معایب مختلفی نیز می‌باشند. یکی از مهم‌ترین انواع هود آشپزخانه، هود مخفی است که استفاده از آن در آشپزخانه‌های مدرن امری مهم است.

همانطور که در مطالب فوق این مقاله به آن اشاره کردیم، در آشپزخانه مدرن بایستی از تجهیزات و وسایلی استفاده شود که ابتدا از ظاهری مدرن و ساده برخوردار باشند و همچنین فضای زیادی را اشغال نکنند.

هود‌های توکار دقیقاً استاندارد‌های یک آشپزخانه مدرن را دارند و به هیچ عنوان نمای خارجی ندارند و در داخل کابینت‌ها قرار می‌گیرند. به دلیل اینکه هود توکار داخل کابینت‌ها قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که یکپارچگی کابینت‌ها که بسیار برای مدرن‌سازی یک آشپزخانه اهمیت دارد، از بین نرود.

فر توکار

یکی دیگر از نیاز های آشپزخانه مدرن، فر توکار می‌باشد. در بخش قبلی نیز اشاره داشتیم که استفاده از تجهیزات توکار یا مخفی می‌تواند باعث مدرن‌سازی آشپزخانه شود. در گذشته در آشپزخانه‌ها از فر‌هایی استفاده می‌شده که به همراه گاز خریداری می‌شده‌اند و در زیر گاز قرار می‌گرفتند اما حالا در آشپزخانه‌های مدرن استفاده از این فر‌ها یا گاز مجاز نیست بلکه بایستی از اجاق‌های صفحه استفاده شود.

فر‌های تو کار نیز مانند هود‌های مخفی به چشم نمی‌آیند و در محلی قرار می‌گیرند که برای آن‌ها به صورت اختصاصی تعبیه شده است. این فر‌ها نیز باعث برهم زدن یکپارچگی دکوراسیون آشپزخانه نمی‌شود و مکانی را به صورت مستقل اشغال نمی‌کند.

نظم و یکپارچگی

اگرچه تجهیزات مختلف می‌تواند جزئی از نیاز های آشپزخانه مدرن محسوب شود اما نظم و یکپارچگی خود یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین استاندارد‌های آشپزخانه‌های مدرن به حساب می‌آید. همانطور که گفتیم آشپزخانه‌هایی مدرن هستند که از یکپارچگی بالایی برخوردار هستند و نظم در آن‌ها دیده می‌شود.

در آشپزخانه مدرن باید همه چیز همچون وسایل داخل یخچال یا وسایل داخل کابینت نیز از نظم برخوردار باشند و با چینش مرتب در کنار یکدیگر قرار داشته باشند. شاید فکر کنید که وسایل داخل کابینت تأثیری بر دکوراسیون آشپزخانه نخواهد داشت اما قانونی در این رابطه وجود دارد که می‌گوید هرچقدر نظم داخل کابینت‌ها بیشتر باشد، نظم آشپزخانه بیشتر است.

برای اینکه بتوانید نظم زیادی را در آشپزخانه خود به ارمغان‌آورید، می‌توانید از سبد‌های ریلی برای چینش محصولات داخل یخچال یا وسایل داخل کابینت نیز استفاده کنید. این سبد‌ها در عرض‌های مختلف و همچنین ارتفاعات مختلفی وجود دارد که می‌تواند دسترسی به اجزا داخل آن را نیز ساده و راحت کند.

نورپردازی

یکی دیگر از مهم‌ترین نیاز های آشپزخانه مدرن، نورپردازی مدرن و متناسب با نوع دکوراسیون آشپزخانه و خانه است. بخش مهمی از مدرن‌سازی خانه و آشپزخانه افزایش زیبایی آن است و استفاده از نور‌های جذاب خود می‌تواند بر زیبایی آشپزخانه بیافزاید.

استفاده از لوستر، چراغ‌های ریسه‌ای با نور ملایم و مینیمال در پشت کابینت‌ها از راهکار‌هایی است که می‌تواند بر زیبا‌سازی و مدرن‌سازی آشپزخانه افزوده کند. همچنین کانتر جزیره‌ای نیز یکی دیگر از بخش‌های آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود که استفاده از لوستر یا چراغ آویزان می‌تواند بر مدرن‌سازی فضای کلی آشپزخانه اضافه کند.

استفاده از چراغ‌های حبابی یا حباب دار با ارتفاعات یکسان یا متفاوت می‌تواند بر زیبایی طراحی مدرن آشپزخانه نیز تأثیر‌گذار باشد.

پارکت

یکی دیگر از تجهیزاتی که می‌تواند بر زیبا‌سازی و مدرن‌سازی آشپزخانه تأثیر بالایی داشته باشد و آن را بهبود دهد، پارکت‌ها هستند اما استفاده از آن‌ها شرط و شروط‌هایی دارد. امروزه پارکت‌های مختلفی با جنس‌های متنوعی مانند لمینت و‌ام دی اف یا سنگ عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و البته معایبی هستند.

استفاده از پارکت‌ها اگر با چینس و دکوراسیون خانه هماهنگ باشد می‌تواند باعث ایجاد دکوراسیونی مدرن برای آشپزخانه شود. ناگفته نماند که استفاده از پارکت‌های چوبی که نمی‌توانند به خوبی در برابر رطوبت مقاومت نشان دهند به هیچ عنوان مناسب آشپزخانه نمی‌باشد.

شیرآلات توکار

در حال حاضر انواع مختلفی از شیرآلات آشپزخانه در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای دکوراسیون‌های مختلف مناسب باشد و باعث افزایش زیبایی به دکوراسیون هر آشپزخانه و خانه‌ای شوند اما استفاده از شیرآلات توکار یکی از نیاز های آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود.

همانطور که در مقاله معرفی شیرآلات توکار به آن پرداختیم، بخشی از این شیرآلات در پشت دیوار نصب می‌شود و تنها بخشی از آن در پیش روی چشم قرار می‌گیرد. این نوع شیرآلات به دلیل اینکه فضای کمی را اشغال می‌کنند و همچنین شکل زیبا و منحصر به فردی دارند، از گزینه‌های عالی و درجه یک برای استفاده در آشپزخانه‌های مدرن محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب سایت دوان به معرفی مهم‌ترین نیاز های یک آشپزخانه مدرن پرداختیم و سعی کردیم بتوانیم به صورت کامل و جامع بهترین تجهیزات و البته استاندارد‌های کلی دکوراسیون مدرن آشپزخانه را معرفی کنیم. ‌امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

معرفی نیاز های آشپزخانه مدرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top