معرفی انواع پرلاتور شیرآلات

پرلاتور شیرآلات

پرلاتور یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعاتی است که امروزه در تولید همه شیرآلات به خصوص شیرآلات استاندارد و نوین به کار گرفته می‌شود. این قطعه به دلیل ویژگی‌ها و مزایایی که دارد امروزه بیشتر از همیشه مورد توجه تولید‌کنندگان شیرآلات قرار گرفته است و نقش مهمی را در انواع آن‌ها ایفا می‌کند.

در ادامه این مقاله در وب سایت دوان به معرفی کامل و جامعی از پرلاتور شیر آب و انواع آن خواهیم پرداخت.

پرلاتور شیرآلات چیست؟

قطعه پرلاتور که با نام آبفشان نیز شناخته می‌شود، بدون استثنا در تمامی شیرآلات استفاده می‌شود و وظیفه این قطعه کنترل جریان خروجی آب شیرآلات می‌باشد. این قطعه با توجه به نوع ساختاری که دارا می‌باشد باعث می‌شود جریان آب خروجی به طور یکنواخت از شیر آب خارج شود.

همچنین وجود آبفشان از پراکندگی آب و پخش آن جلوگیری می‌کند و همچنین می‌تواند به کاهش مصرف بی‌رویه آب کمک فراوانی داشته باشد. وجود پرلاتور در شیرآب به قدری مهم است که در راهنمای خرید شیرآلات آشپزخانه بسیاری به این مورد اشاره می‌کنند.

لازم به ذکر است که پرلاتور که خود بخشی از سیستم شیرآلات محسوب می‌شود دارای اجزا مختلفی می‌باشد. این قطعه دارای بدنه اصلی، فیلتر و صفحه مشبک و همچنین واشر می‌باشد. وجود این اجزا به خصوص صفحه مشبک این شیرآلات باعث می‌شود در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

انواع پرلاتور شیرآلات

پرلاتور مانند بسیاری از قطعات دیگر دارای انواع مختلفی می‌باشد. در ادامه این بخش از مقاله به معرفی انواع پرلاتور خواهیم پرداخت.

پرلاتور میکادو

شاید تابحال دیده باشید که در بعضی از شیرآلات، آب با ظاهری زیباتر و خاص‌تر به شکل لوزی از شیر آب خارج می‌شود و صحنه زیبایی را رقم می‌زند. شیرآلاتی که این گونه می‌باشند دارای پرلاتور میکادو می‌باشند. صفحه مشبکی که در این نوع از آبفشان قرار گرفته است، باعث می‌شود آب با چنین ظاهری از آن خارج شود. عموماً در بسیاری از رستوران‌ها یا مراکز خرید از این نوع شیرآلات با چنین پرلاتوری استفاده می‌شود.

پرلاتور هوا دهنده

بدون شک می‌توان گفت این نوع پرلاتور مهم‌ترین و پر مصرف‌ترین پرلاتور در شیرآلات محسوب می‌شود. همانطور که از نام این محصول پیداست، پرلاتور هوا دهنده وظیفه دارد آب و هوا را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس به خارج هدایت کند. به دلیل اینکه در این آبفشان‌ها آب با هوا مخلوط می‌شود جریان آب حجم بیشتری می‌گیرد و نرم‌تر از شیرآلات خارج می‌شود.

معرفی پرلاتور هوا دهنده
معرفی پرلاتور هوا دهنده

پرلاتور اسپری

پرلاتور‌های اسپری به دو نوع مختلف تقسیم می‌شوند. یکی از این پرلاتور‌ها با نام اسپری‌کننده و دیگری با نام اسپری‌کننده بارانی شناخته می‌شود.

پرلاتور اسپری‌کننده

عموماً دوش‌های حمام مهم‌ترین نمونه استفاده از پرلاتور اسپری‌کننده محسوب می‌شود. از این نوع پرلاتور در مواردی استفاده می‌شود قرار است فشار آب با بالاترین میزان ممکن خارج شود. برخی از شیرآلات آشپزخانه که برای شستشوی میوه و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد از این نوع پرلاتور استفاده می‌کنند.

پرلاتور اسپری کننده
پرلاتور اسپری کننده

پرلاتور اسپری‌کننده بارانی

این نوع پرلاتور با نوع قبلی خود تفاوت چندانی ندارد اما به نسبت مدل اسپری‌کننده تعداد زیادی خروجی بیشتری دارد. لازم به ذکر است در این نوع پرلاتور جریان آب و جریان هوا با یکدیگر مخلوط می‌شوند و با فشار زیادی از شیرآلات خارج می‌شوند.

پرلاتور لمینار

یکی دیگر از انواع پرلاتور، پرلاتور لمینار یا جریان آرام می‌باشد. در این نوع آبفشان‌ها، جریان آب با هوا مخلوط نمی‌شوند و آب به صورت مستقیم از شیرآلات خارج می‌شود. استفاده از این آبفشان زمانی کاربرد دارد که نیازی به فشار بالا آب نمی‌باشد.

پرلاتور سکه‌ای

یکی دیگر از معروف‌ترین پرلاتور‌های موجود پرلاتور سکه‌ای می‌باشد. این پرلاتور به سادگی با کمک تنها یک سکه می‌تواند باز و بسته شود. راحتی باز شدن این پرلاتور باعث شده است که هنگام وجود رسوب در آن به سادگی تمیز کردن آن امکان‌پذیر باشد و نیازی به وسایل و ابزار‌های خاصی نباشد.

پرلاتور اتمی

یکی دیگر از انواع پرلاتور شیرآلات، پرلاتور اتمی می‌باشد. این پرلاتور به این دلیل به این نام معروف شده است که قطرات آب را همچون پودر به صورت بسیار ریز خارج می‌کند. استفاده از شیرآلات با آبفشان اتمی می‌تواند در مصرف آب صرفه‌جویی کند.

راهنمای تعویض پرلاتور

باز کردن و تعویض پرلاتور کار بسیار سخت و پیچیده‌ای نمی‌باشد اما نیازمند به وسایل مخصوص خود را دارا می‌باشد. آچار فرانسه یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در تعویض پرلاتور شیرآلات بسیار پرکاربرد است. با استفاده از آچار فرانسه بایستی پرلاتور قدیمی را برداشته و پرلاتور جدید را نصب کرد.

پس از نصب پرلاتور جدید بایستی شیر آب را باز کرده تا عملکرد آن مورد بررسی قرار بگیرد.

دلایل تعویض پرلاتور شیرآلات

همانطور که در مقاله از بین بردن رسوب شیرآلات پرداختیم، به دلایل مختلفی شیرآلات می‌توانند رسوب بگیرند و پرلاتور‌ها نیز از این قائده مستثنی نمی‌باشند. در بسیاری از موارد ممکن است پرلاتور‌ها رسوب فراوانی گرفته شده باشند و در طی مدت کیفیت آن‌ها از بین رفته باشد. وجود این دلایل برای تعویض پرلاتور کفایت می‌کند.

همچنین کج خارج شدن آب از شیرآلات یا کمتر شدن فشار آب از علائم نشان دهنده رسوبی شدن پرلاتور شیرآلات می‌باشد.

سخن نهایی

در این مقاله در وب سایت شیرآلات بهداشتی دوان سعی کردیم به معرفی یکی از مهم‌ترین قطعات شیرآلات ساختمانی به نام پرلاتور یا آبفشان بپردازیم و انواع آن را معرفی کنیم.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

معرفی انواع پرلاتور شیرآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top