تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده هر خانه‌ای شیرآلات آن می‌باشد زیرا علاوه بر زینت دادن کاربرد‌های بسیار مهمی نیز دارند. البته استفاده از شیرآلات تنها مختص خانه‌ها نیست و در مؤسسات، شرکت‌ها، دفاتر، کارخانه‌ها و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با پیشرفت جوامع بشری، شیرآلات مدرن نیز پا به عرصه گذاشته‌اند و خود را از شیرآلات کلاسیک متمایز کرده‌اند به طوری که برخی افراد شیرآلات مدرن و برخی دیگر کلاسیک را ترجیح می‌دهند.

البته وابسته به نیاز، نوع و کاربرد هریک از این دو متفاوت است و طرفداران هریک دلایل خود را برای انتخاب دارند پس لازم است که با ویژگی‌های متمایز و مشابه این دو نوع از شیرآلات آشنا شویم و بتوانیم وابسته به طرح مدنظر بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

در ادامه این مقاله از دوان سعی داریم که به طور جامع به تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک و ویژگی‌های هرکدام به صورت جداگانه بپردازیم پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

شیرآلات کلاسیک کدامند؟

برای یافتن تفاوت میان شیرآلات کلاسیک و اهرمی باید در ابتدا به هریک از آن‌ها به طور جداگانه آشنا شویم.

معرفی تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک
معرفی تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

شیرآلات کلاسیک همان شیر‌هایی هستند که از دو عدد دستگیره پیچی تشکیل شده‌اند و شما می‌توانید با چرخاندن هریک از این پیچ‌ها به آب گرم و یا سرد دسترسی داشته باشید و با نتظیم کردن هریک آب ولرم مورد نظر خود را به دست بیاورید. در این نوع از شیرآلات معمولاً آب سرد با پیچ آبی و آب گرم با پیچ قرمز نمایش داده می‌شود. همانطور که متوجه شدید شیرآلات کلاسیک از فناوری ساده‌ای پیروی می‌کند که متشکل از چندین اهرم ابتدایی جهت عملکرد است و بیشتر در زمان‌های گذشته و پیش از ورود شیرآلات مدرن رایج بوده است.

مزایای شیرآلات کلاسیک

از لحاظ قیمتی شیرآلات کلاسیک دارای قیمت پایین‌تری هستند و در نتیجه اجزای آن نیز از هرینه‌های پایین‌تری برخوردار‌اند. از آنجایی که شیر‌های کلاسیک ساده هستند به راحتی می‌توان آن‌ها را تعمیر کرد و حتی واشر آن را عوض کرد.

هزینه‌های تعمیراتی این نوع از شیرآلات نسبت به اهرمی‌ها بسیار پایین‌تر است. برخی از افراد به دلیل ظاهر سنتی و یادآور بودن زمان‌های گذشته در فضا‌های سنتی خود از این نوع شیرآلات استفاده می‌کنند.

معایب شیرآلات کلاسیک

با وجود اینکه قیمت واشر در شیر‌های کلاسیک مناسب‌تر است و قابل تعویض نیز می‌باشد اما دارای دوام کمتری نسبت به کارتریج است و طول عمر شیرآلات شما را کاهش می‌دهد. نصب کردن شیرآلات کلاسیک بسیار دشوار‌تر از اهرمی است و همین موضوع سبب می‌شود تا افراد به استفاده از شیرآلات اهرمی روی بیاورند.

شیر‌های کلاسیک فضای زیادی را اشغال می‌کنند و ظاهر مکان مورد نظر را ممکن است خراب نمایند زیرا سبب شلوغ دیده شدن آن می‌شوند. کنترل آب خروجی در شیرآلات کلاسیک دشوار است و گا‌هاً ممکن است پس از مدت کوتاهی سبب چکه کردن شیر شود.

شیرآلات اهرمی کدامند؟

همانطور که از نام شیرآلات اهرمی معلوم است این نوع از شیرآلات دارای یک دستگیره اهرمی می‌باشند و تنها با همین اهرم می‌توانید جریان آب را قطع و وصل کنید و در این میان گرمی و سردی آب را نیز تنظیم نمایید. با بالا بردن اهرم جریان آب وصل و آب از شیر نسبت به میزان بالارفتن شیر با همان شدت خارج می‌شود و در صورت چپ و راست کردن این اهرم آب به مقدار خواسته شده گرم و یا سرد می‌شود. این نوع از شیرآلات به شیرآلات مدرن و یا کارتریجی نیز معروف‌اند زیرا در ساخت آن‌ها بر خلاف شیرآلات کلاسیک از واشر استفاده نشده است بلکه کارتریج یا همان دیسک یا مغزی جایگزین آن شده است.

آشنایی با تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک
آشنایی با تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

کارتریج شیرآلات اهرمی در سایز‌هایی میان ۲۵ تا ۴۵ میلیمتر یافت می‌شوند و قاعدتاً هرچه این سایز بزرگ‌تر باشد شدت خروجی آب از شیر بیشتر است. البته اندازه آن باید براساس شیر مشخص شود و نمی‌توان هر سایزی را نصب کرد.

مزایای شیرآلات اهرمی

کنترل کردن شدت جریان آب خروجی و دمای گرم و سرد آن بسیار راحت است و می‌توان با کوچک‌ترین حرکتی دما را تغییر داد. از دیگر مزایای این نوع شیر صرفه‌جویی در مصرف آب می‌باشد زیرا به ندرت ممکن است دچار چکه کردن آب شود و از طرفی به راحتی می‌توان میزان آب را تنظیم کرد.

این نوع از شیرآلات ظاهر زیبایی دارند و فضای کمتری را به خود اختصاص داده‌اند در نتیجه مناسب استفاده در خانه، رستوران، فضا‌های عمومی و… می‌باشند.

مدت زمان استفاده از آب در شیرآلات اهرمی نیز کوتاه‌تر است و در نتیجه قبض آب شما کمتر خواهد بود.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد استفاده از کارتریج در شیر‌های اهرمی سبب افزایش طول عمر شیرآلات می‌شود.

معایب شیرآلات اهرمی

این نوع از شیر‌ها دارای معایبی نیز هستند که هرچند بسیار اندک می‌باشند. برای مثال گاهی وقت‌ها دسته اهرمی آن‌ها سفت می‌شود و در استفاده از آن دچار مشکل می‌گردید.

اگر به درستی از این شیر‌ها استفاده نکنید ممکن است شدت جریان آب شما را دچار مشکل کند و یا نتوانید آب گرم و سرد مدنظر خود را به سرعت تنظیم کنید.

تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

برخلاف شیرآلات کلاسیک که بسیار ساده طراحی شده‌اند شیرآلات مدرن و یا همان اهرمی از پیچیدگی بیشتری برخوردار‌اند. از لحاظ قدمت نیز شیر‌های اهرمی جدیدتر و به روز‌تر هستند به طوری که ان‌ها را با نام مدرن نیز می‌شناسند اما انواع کلاسیک آن مربوط به زمان‌های گذشته هستند.

همانطور که پیش از این اشاره کردیم یکی از عمده‌ترین تفاوت‌های میان این دو شیرآلات مربوط به استفاده از واشر و کارتریج است به گونه‌ای که در شیرآلات کلاسیک از واشر و در شیرآلات اهرمی از کارتریج استفاده شده است.

استفاده از شیرآلات اهرمی به مراتبط راحت‌تر از کلاسیک است زیرا روان‌تر و با دقت بیشتری عمل می‌کنند و به علاوه دارای طرح‌های متنوع‌تری می‌باشند. زیرا برخلاف انواع کلاسیک شیر‌های اهرمی تنها دارای یک دسته اهرم هستند و این سبب سهولت در استفاده و افزایش کارایی می‌گردد.

انواع شیرآلات اهرمی بروز‌تر هستند و از فناوری‌های جدیدتری در ساخت آن‌ها استفاده شده است و سبب شده تا طول عمر بیشتری نسبت به نسخه‌های قدیمی‌تر داشته باشند.

شیرآلات اهرمی به طور کلی مناسب‌تر برای استفاده در روشویی‌ها، دوش حمام و… هستند زیرا در مدت زمان کوتاه‌تر سرعت عملکرد بیشتری دارند.

شیرالات کلاسیک بخریم یا اهرمی؟

پیشنهاد ما در زمینه خرید شیرآلات کلاسیک و یا مدرن شیرآلات اهرمی و مدرن است زیرا در صورت داشتن بودجه کافی دارای مزایای بیشتری هستند و طول عمر بیشتری دارند. از آنجایی که این شیرآلات دارای ظاهر مرتب‌تر و زیبا‌تری هستند فضای درونی شما را باز‌تر و مدرن‌تر نشان می‌دهند و برای سبک‌های مینیمال طراحی بسیار مناسبی دارند.

البته در صورتی که از بودجه کافی برخوردار نیستید و یا فضای شما شکل سنتی دارد بهتر است شیرآلات کلاسیک را جایگزین مدرن کنید. در این میان شیرآلات اهرمی می‌توانند در فضا‌های گوناگونی مانند سینک ظرفشویی، روشویی، دوش حمام و… مورد استفاده قرار گیرند و دارای طرح‌ها و تنوع‌های زیادی هستند.

تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top