آشنایی با شیرآلات کم مصرف

شیرآلات کم مصرف

شیرآلات کم مصرف چه مزایایی دارند؟ بحران آب امروزه به یکی از بزرگترین معضل‌ها و دغدغه‌های بشری تبدیل شده است به طوری که در بسیاری از کشور‌ها مانند ایران منابع آب شیرین رو به اتمام است. از این رو حفظ این منابع و استفاده صحیح و بهینه نقش مهمی در بقای انسان دارد.

از آنجایی که اکثر نقاط کشور ما گرم و خشک است باید از شیرآلاتی استفاده کنیم که بتواند به طور برنامه‌ریزی شده‌ای آب را مصرف کند تا برخی از نقاط دچار مشکل بی‌آبی نشوند.

شاید تا به حال نام شیرآلات کم مصرف را شنیده باشید و یا قصد خرید این نوع شیر‌ها را داشته باشید از این رو آشنایی با انواع مختلف آن کمک شایانی به خرید بهتر شما خواهد کرد.

شیرآلات کم مصرف به دلیل جریان بهینه آب به شکل کنترل شده‌ای به زندگی مالی شما نظم می‌بخشند و دیگر لازم نیست هزینه‌های زیادی را برای قبض آب صرف کنید و می‌توانید مطمئن‌تر از این سرمایه خدادای استفاده نمایید.

در ادامه این مقاله از سایت دوان قصد داریم تا به طور جامع شما را با شیرآلات کم مصرف و مزایای آن آشنا کنیم.

نحوه کار شیرآلات کم مصرف

همانطور که از نام این شیر‌ها مشخص است روش‌های هوشمندانه و استفاده از قطعات تعبیه شده در شیرآلات کم مصرف سبب می‌شود که به شکل قابل توجهی مقدار آب مصرفی شما کاهش یابد و بهینه‌تر از آب استفاده کنید.

آشنایی با شیرآلات کم مصرف
آشنایی با شیرآلات کم مصرف

اگر فکر می‌کنید که شیرآلات کم مصرف بر اساس کاهش فشار و یا جریان آب از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کنند، سخت در اشتباه هستید زیرا روش کار این شیرآلات بدین صورت نیست بلکه به طوری کلی عامل صرفه‌جویی در این شیر‌ها اختلاط هوا می‌باشد. این موضوع نیز بر اثر انتخاب قطعه درست پرلان و یا همان آب فشان است.

بدین شکل در صورت درست بودن لوله‌ها و پمپ‌های آب ساختمانی، شیرآلات کم مصرف می‌توانند تا ۷۰ درصد از هدر رفتن آب جلوگیری نمایند.

انواع شیرآلات کم مصرف

شیرآلات دارای انواع مختلفی هستند که با پیشرفت علم و تکنولوژی نسخه‌های بروزتر و کارآمدتری را نیز در زمینه شیرآلات مشاهده می‌کنیم. فرقی ندارد که طرفدار شیرآلات هوشمند باشید یا شیرآلات اهرمی، برای هر نوع دلخواه خود می‌توانید شیر کم مصرف را نیز پیدا کنید. برای مثال اگر قصد خرید شیر اهرمی را دارید می‌توانید از میان شیرآلات اهرمی کم مصرف هم انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه انواع شیرآلات کم مصرف را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

شیرآلات کم مصرف هوشمند

شاید شما از طرفداران شیر‌آلات هوشمند باشید زیرا طراحی جذاب و ظریف این شیر‌ها چشم هر بیننده‌ای را به خود مجذوب می‌کند. اگر می‌خواهید به وظیفه انسانی و جهانی خود در زمینه حفظ منابع آب عمل کنید، ما به شما خرید شیرآلات کم مصرف هوشمند را پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید در این کنار هزینه‌های جانبی مصرف آب خود را کاهش دهید.

اگرچه شیرآلات هوشمند به تنهایی در راستای کاهش مصرف مؤثر هستند اما با بهره‌گیری از نوع شیرآلات کم مصرف هوشمند تا ۷۰ درصد از اسراف آب جلوگیری می‌کنید.

شیرآلات کم مصرف اهرمی

پس از گذشت از دوران شیرآلات کلاسیک، شیرآلات مدرن و یا همان اهرمی پا به عرصه گذاشتند. اگر بنا بر شرایط و سلیقه خود قصد خرید این نوع از شیر‌ها را دارید، بهتر است نوع کم مصرف آن را انتخاب نمایید تا در کاهش هزینه‌ها و آب مصرفی به شما کمک کند.

شیرآلات اهرمی که بر اساس دسته و یا همان اهرم تکان دهنده خود شدت جریان آب را تنظیم می‌کند، مقدار زیادی آب را در هنگام چرخش بالا و پایین و به علاوه در جهت گرم و سرد کردن، هدر می‌دهد. اگر از شیرآلات کم مصرف اهرمی استفاده نمایید می‌توانید تا ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

فلاش تانک های کم مصرف

فلاش تانک‌ها حجم زیادی از آب را در خود جای می‌دهند و در صورتی که به اندازه تنظیم نشده باشند سبب هدر رفتن آب می‌شوند.

اما با این وجود فلاش تانک‌های کم مصرف نقش مؤثری در پاکیزگی محیط و بهینه‌سازی آب دارد زیرا به طور معمول ۳ تا ۶ لیتر آب را در هر دقیقه مصرف می‌کنند و تا ۲۰ درصد در کاهش مصرف آب نقش دارند.

سر دوش‌های کم مصرف

دوش‌های آب حمام از مهم‌ترین عوامل هدر رفتن آب زیاد هستند. به علاوه هرچقدر مدت زمان استحمام شما بیشتر باشد این مقدار افزایش خواهد یافت.

شیرآلات کم مصرف
شیرآلات کم مصرف

اگر در کنار تغییر عادت رفتاری در حمام کردن و کاهش مدت زمان روزانه آن از سر دوش‌های کم مصرف استفاده کنید، تا ۱۱ لیتر در دقیقه حجم آب مصرفی شما کاهش می‌ابد زیرا روش عملکرد این سر دوش‌ها بدین صورت است که با هوا اختلاط می‌ابند و فشار مناسبی را به وجود می‌آورند.

قطعاتی که از مصرف بی‌رویه آب میکاهند

در کنار خرید شیرآلات کم مصرف و مطمئن باید حتماً مطالعات و پیش زمینه‌ای در رابطه با قطعات و اجزای استفاده در نوع شیر خود داشته باشید زیرا اگر در آن از قطعات کاهنده فشار و یا جریان آب استفاده شده باشد تا ۵۰ درصد آب را برای هر نفر در هربار مصرف یک دقیقه‌ای کاهش می‌دهد.

روش کاهش مصرف آب در شیرآلات کلاسیک

اگر از شیرآلات کلاسیک استفاده می‌کنید و قصد ندارید که آن‌ها را به دلایل شخصی عوض کنید می‌توانید با استفاده از برخی راهکار‌ها مقدار آب را کنترل شده‌تر استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید از قطعات کاهش دهنده فشار آب مناسب شیرآلات کلاسیک استفاده کنید و یا سر شیر‌های خود را عوض کرده و از انواع بهینه‌تر آن بهره ببرید.

به هر حال روش‌های زیادی برای کنترل مصرف آب وجود دارد که با کمی تحقیق و جستجو می‌توانید در حود خود به این وظیفه انسانی عمل کنید.

سخن پایانی

مشتریان شیرآلات کم مصرف دلایل متعددی برای خرید این نوع شیر‌ها دارند. برای مثال برخی از افراد از هزینه‌های سر سام‌آور قبض‌های آب شاکی هستند زیرا با شیرآلاتی که سیستم کاهش مصرف آب ندارند، آب زیادی را هدر می‌دهند و یا برخی از افراد برای افزایش طول عمر و کیفیت شیرآلات خود از این نوع شیر‌ها استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز همانطور که پیش‌تر اشاره شد قصد دارند که در حفظ منابع آب شیرین نقشی هرچند کوچک داشته باشند.

به هر حال اگر قصد خرید هر نوع از شیرآلات و سر دوش‌ها را دارید ما به شما شیرآلات کم مصرف و سر دوش‌های کم مصرف را پیشنهاد می‌کنیم.

آشنایی با شیرآلات کم مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top