کارتریج شیرآلات چیست و چه کاربردی دارد؟

کارتریج شیرآلات چیست؟

احتمالاً برای شما پیش آمده است که شاهد چکه کردن آب از شیرآلات خانه باشید و یا حتی ببینید که فشار آب نسبت به گذشته خیلی کاهش یافته است. در این حال ممکن است دلایل متفاوتی به ذهن شما خطور کند مانند اینکه شاید لوله آب ترکیده باشد، اما در اصل مشکل از کارتریج شیرآلات شما است که ممکن از به دلیل عدم آشنایی با آن گمان برید که مشکل از جای دیگری است.

در این راستا این سؤال برای شما ایجاد می‌شود که کارتریج شیرآلات چیست و چه کاربردی دارد. بر این اساس در این مقاله قصد داریم که به طور مفصل در رابطه با کارتریج شیرآلات صحبت کنیم و روش استفاده از آن را آموزش ببینیم.

اما به طور مختصر و ساده می‌توان گفت که کارتریج و یا نام دیگر آن مغزی شیر اهرمی در تمامی شیر‌ روشویی و ظرف شویی یافت می‌شود و یکی از مهم‌ترین اجزای آن‌ها به شمار می‌رود. این وسیله مهم فشار و دمای سرد و گرم آب را تنظیم می‌کند و سبب عملکرد درست شیر آب می‌شود.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور جامع به بررسی این عضو مهم شیرآلات و کارکرد آن بپردازیم.

معرفی کارتریج شیرآلات

کارتریج شیرآلات که به آن مغزی نیز می‌گویند یک قطعه کوچک است که درون شیرآلات شما جای می‌گرد و کاربرد فراوانی دارد. شیر کارتریجی دقیقاً برعکس مدل‌های قدیمی شیرآلات و سبک‌های کلاسیک می‌باشد زیرا این نوع از شیرآلات دارای یک اهرم یا همان پایه می‌باشد در صورتی که مدل‌های قدیمی از دو دستگیره پیچی تشکیل شده بودند.

مغز اهرمی شیرآلات
مغز اهرمی شیرآلات

بر این اساس با افزایش استفاده از شیرآلات مدرن و اهرمی میزان استفاده از کارتریج اهرمی نیز افزایش پیدا کرده است. این کارتریج‌ها به طور معمول از جنس فلز و یا پلاستیک هستند و کنترل جریان آب توسط این قطعه صورت می‌پذیرد.

کارتریج شیرآلات دارای یک اهرم می‌باشد که با حرکت کردن به سمت بالا و پایین، جریان آب را قطع و وصل می‌کند و با چرخش به راست و چپ آب را گرم و یا سرد خواهد کرد البته اگر اهرم را در وسط قرار دهید آب ولرم از آن خارج خواهد شد.

با توجه به مطالب گفته شده، کارتریج شیرآلات ۳ کاربرد کلی دارد که به شرح زیر می‌باشد.

 • دسترسی به آب سرد و گرم شیر با چرخش به راست و چپ را امکان‌پذیر می‌کند.
 • منجر به حرکت روان شیرآلات می‌شود.
 • میزان جریان آب را کنترل می‌کند.

چگونه متوجه خرابی کارتریج شیرآلات شویم؟

بارزترین نشانه‌های خراب شدن کارتریج شیرآلات چکه کردن آب و یا کاهش شدید فشار آب می‌باشد که می‌تواند نشان از مشکلات متعددی در کارتریج شما باشد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین عوامل خرابی کارتریج می‌پردازیم.

 • ممکن است اورینگ کف کارتریج شیرآلات به مشکل خورده باشد.
 • ممکن است کارتریج شما شکسته باشد.
 • ممکن است پلاستیک کف کارتریج شیرآلات ترک خورده باشد.
 • ممکن است کارتریج در جای مناسب و دقیق خود قرار نگرفته باشد.
 • ممکن است کارتریج شما نیاز به تعویض داشته باشد.
 • ممکن است توری کارتریج شیرآلات رسوب گرفته باشد.
 • ممکن است بدنه کارتریج ترک خورده باشد.
 • ممکن است پایه‌های نگهدارنده کارتریج شیرآلات شکسته باشد.
 • ممکن است کارتریج شما نیاز به تعویض داشته باشد.

سایزبندی کارتریج‌های شیرآلات چگونه است؟

کارتریج‌های شیرآلات به طور کلی در ۴ دسته سایز‌بندی می‌شوند و هرچقدر سایز آن‌ها کوچک‌تر باشند شدت جریان آب کمتر و هرچقدر سایز بزرگ‌تری داشته باشن میزان آب خروجی بیشتر است. البته این مغزی‌ها را باید با توجه به شیر روشویی و یا ظرف شویی خود انتخاب کرده و متناسب با آن باشند. کارتریج‌ها در ۴ سایز ۲۵، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ به بازار ارائه می‌شوند.

چرا باید حتماً از کارتریج‌های با کیفیت در شیرآلات استفاده کنیم؟

استفاده از کارتریج‌های با کیفیت و اورجینال در افزایش طول عمر شیرآلات شما بسیار ضروری و مؤثر است به طوری که یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی زودهنگام شیرآلات به کار بستن مغزی‌های فیک و تقلبی است که طول عمر و کارکرد بسیار پایینی دارند اما قیمت پایین آن‌ها در بازار بسیار گول زننده است.

اهمیت کارتریج در شیرآلات
اهمیت کارتریج در شیرآلات

استفاده از این کارتریج‌های تقلبی و بی‌کیفت در کوتاه مدت مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد می‌کند که در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • منجر به ایجاد صدای نابهنجار در هنگام باز و بسته کردن شیر آب می‌شود.
 • در طول زمان امکان از دست رفتن کنترل باز و بسته کردن شیرآلات وجود خواهد داشت.
 • ممکن است آب زیادی هدر برود و شیرآلات به درستی بسته نشوند.
 • احتمال دارد به دلیل قدرت ضعیف این کارتریج‌ها آب چکه کند.
 • عملکرد تنظیم آب خروجی به درستی صورت نمی‌گیرد.
 • آب خروجی افت پیدا می‌کند
 • سبب سفت شدن کارتریج و عدم باز و بسته شدن راحت شیر آب می‌گردد.
 • شیرآلات زودتر استهلاک و فرسایش پیدا می‌کنند.
 • هزینه‌های مربوط به تعمیرات شیرآلات و قبض آب افزایش پیدا می‌کنند.

چگونه مغزی و یا همان کارتریج شیرآلات را تعویض کنیم؟

اگر کارتریج شما دچار مشکل شد و امکان تعمیر آن وجود نداشت، اصلاً نگران شیوه تعویض آن نباشید چون با انجام دادن مراحل زیر به ترتیب ذکر شد می‌توانید به راحتی کارتریج شیرآلات خانه را عوض کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به اموزش این مراحل بپردازیم.

 1. در مرحله اول جریان آب را از منبع اصلی قطع نمایید تا در طول تعویض کارتریج شیرآلات مشکلی پیش نیاید.
 2. در مرحله بعدی پولکی را که همان بیان‌کننده سرد و گرم آب است را خارج کنید. این کار می‌توانید به وسیله یک پیچ گوشتی دو سو یا شئ نوک تیز مانند چاقو انجام دهید.
 3. برای مرحله سوم به یک ـچار آلن برای باز کردن پیچ دو سو در پشت پولکی احتیاج دارید. برای اینکار در هنگام باز کردن پیچ، اهرم را به سمت بالا بگیرید و بهتر است از آلن ۲. ۵ یا ۳ در باز کردن پیچ استفاده کنید.
 4. در این مرحله شیر اهرمی یا همان قالپاق را بردارید و با استفاده از آچار فرانسه مهره کارتریج را یاز کنید.
 5. در قسمت پنجم کارتریج جدید را جایگزین کارتریج قدیمی کنید و حتماً آن را به خوبی در میان دو فرو رفتگی شیر اهرمی قرار دهید.
 6. در مرحله آخر مهره کارتریج را باید با آچار ببندید و سپس قالپاق آن را در جای خود قرار دهید و پیچ مربوط به کارتریج را نیز بسته و محکم کنید و درنهایت پولکی را در محل اولیه بگذارید و جریان آب را وصل کنید.

سخن پایانی

اطمینان از سلامت شیرآلات خانه و حتی محل کار بسیار امر مهم و ضروری‌ای می‌باشد زیرا در صورت بروز مشکل هزینه‌های رفع آن بالا خواهد. مخصوصاً کسایی که به طور مدوام در حال سفر هستند باید پیش از خروج از منزل از سالم بودن شیرالات خود اطمینان یابند.

همانطور که بیان داشتیم یکی از مهم‌ترین بخش‌های شیرآلات اهرمی و مدرن، کارتریج یا همان مغزی آن می‌باشد که در صورت پیدا کردن ایراد می‌توان آن را تعمیر و یا تعویض کرد.

در این مقاله مفهوم کارتریج شیرآلات را برای شما شرح دادیم و در کنار آن به شیوه تشخیص خراب بودن کارتریج و نحوه تعویض آن در خانه پرداختیم. ‌امید است با خواندن این مطلب در وب سایت دوان، توانسته باشید از آن بهره ببرید.

کارتریج شیرآلات چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top