معرفی شیرآلات چشمی و مزایا آن

شیرآلات چشمی

یکی از جلوه‌های موفق تکنولوژی در عرصه تولیدات شیرآلات بروزتر و مفید‌تر می‌باشد به طوری اگر تا به حال از سرویس‌های بهداشتی اماکن عمومی مانند فرودگاه‌ها، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و… استفاده کرده باشید حتماً با شیرآلات چشمی مواجه شده‌اید که بدون لمس و اهرم دسته عمل می‌کنند.

روش کار این نوع از شیرآلات بسیار قابل توجه است زیرا برخلاف شیرآلات کلاسیک و اهرمی از پیچ‌های چرخان یا دسته اهرمی در آن جهت قطع و وصل کردن و کنترل جریان آب استفاده نشده است بلکه تکنولوژی مختص خود را دارد.

شیرآلات الکترونیکی و یا همان شیرآلات چشمی براساس حسگر‌های الکترونیکی عمل می‌کنند و در زمانی که اجسام و یا‌اشیا در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرند به طور خودکار جریان آب را وصل می‌کنند و در صورت کنار رفتن جسم یا مانع جریان قطع می‌شود.

استفاده از شیرآلات هوشمند چشمی دارای مزایای بسیاری است که در ادامه این مقاله در وب سایت دوان قصد داریم به طور جامع به تحلیل و بررسی این نوع شیرآلات بپردازیم.

آشنایی با شیرآلات چشمی

یکی از انواع شیرآلات در دنیای مدرن امروزی شیرآلات الکترونیک هستند که به شیرآلات چشمی نیز معروف‌اند. این شیرآلات از طراحی زیبا و ویژه‌ای برخوردارند که در سال‌های اخیر بسیاز پر طرفدار شده‌اند.

در کنار ظرافت و زیبایی هوشمندی این شیرآلات و کاهش مصرف آب از دو دلیل مهم فروش زیاد آن‌ها هستند و به دلیل مواجهه کشور ما با بحران کمبود آب یک انتخاب بهینه و مفید می‌باشد که در کاهش هزینه‌های جانبی تأثیر زیادی دارند. درضمن لازم به ذکر است که شیرآلات هوشمند چشمی جزئی از شیرآلات کم مصرف نیز محسوب می‌شوند.

در واقع در طراحی شیرآلات چشمی به جای استفاده از اهرم از مادون قرمز استفاده شده است و با قرار گرفتن دست و یا شی زیر این شیر‌ها نور مادون قرمز بر روی دست می‌افتد و سبب می‌شود که پس از بازتاب پیدا کردن نور روی حسگر دستگاه و دریافت پیام جریان آب به صورت خودکار وصل شود.

قطع شدن جریان آب در این شیر‌ها نیز توسط مدت معین تنظیم شده در داخل دستگاه اتفاق می‌افتد و باز هم نیازی به دخالت دست به شکل مستقیم نیست.

شیرآلات چشمی از چه اجزایی تشکیل شده‌اند؟

در مقالات تفاوت شیرآلات کلاسیک و اهرمی متوجه شدید هرکدام از آنها از اجزای معینی تشکیل شده‌اند که این اجزا در شیرآلات اهرمی پیچیده‌تر از شیرآلات کلاسیک بودند. در رابطه با شیرآلات کلاسیک نیز باید با اجزای آن آشنا شویم.

به طور کلی شیرآلات الکترونیکی از ۴ بخش اصلی تشکیل شده‌اند که به شرح زیر می‌باشند.

حسگر الکترونیکی

قسمتی که شیرآلات چشمی را از سایر شیرآلات متمایز می‌کند وجود حسگر الکترونیکی است که به وسیله نور مادون قرمز عمل می‌کند. این حسگر در صورت قرار‌گیری دست و یا شی خارجی پیام وصل شدن آب را به سیستم داخلی شیرآلات ارسال می‌کند.

شیر کنترل برقی

قطع و وصل کردن جریان آب در سیستم‌های الکترونیکی شیرآلات توسط شیر کنترل برقی صورت می‌گیرد. همانطور که از نام این قسمت مشخص است، برق اساس کار فعالیت آن می‌باشد به طوری که برخی از شرکت‌ها از موتور‌های دنده‌ای برای قطع و یا وصل کردن جریان آب شیرآلات چشمی بهره می‌برند.

منبع تغذیه

برای اینکه بخش شیر کنترل برقی در این نوع شیرآلات عمل کند به یک منبع تغذیه متناسب احتیاج داریم تا دستگاه بتواند قدرت وصل و قطع کردن جریان آب را از آن تأمین بنماید. به طور کلی برای تأمین برق از جریان برق استفاده می‌شود و برای قطع برق از یک باتری استفاده می‌کنند تا بر اساس انرژی ذخیره شده به فعالیت بپردازد.

بدنه شیر

در واقع تا این قسمت کار شما با اجزایی آشنا شدید که در معرض دید نیستند اما بخش دیگری تحت عنوان بدنه شیر همان قسمتی می‌باشد که قابل رؤیت است و سایر اجزا را در خود جای می‌دهد.

مزایا شیرآلات چشمی

در یک دسته‌بندی کلی شیرآلات هوشمند چشمی دارای مزایای بیشتری نسبت به انواع شیرآلات کلاسیک و اهرمی هستند زیرا می‌توانند به عوامل مهم در انتخاب منجر شوند و نیاز‌های بیشتری را پاسخ دهند. در ادامه برخی از این مزایا را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

مزایا شیرآلات چشمی

صرفه‌جویی در مصرف آب

از آنجایی که استفاده بهینه از آب در سال‌های اخیر برای کشور ما بسیار حیاتی شده است پس باید از شیرآلاتی استفاده کنیم که مقدار آب خروجی آن کنترل شده‌تر باشد.

حفظ آب به عنوان یک سرمایه بشری چه در زندگی امروزه مردم و چه برای نسل‌های بعدی امری خطیر است و استفاده از شیرآلات الکترونیکی این مزیت را دارد که نسبت به انواع کلاسیک و اهرمی از خروج زیاد آب جلوگیری نماید.

استفاده راحت

در شیرآلات چشمی دیگر نیازی به استفاده از اهرم و یا پیچ نیست و این امر کمک می‌کند که کار‌ها با سرعت بیشتر و راحت‌تر پیش بروند. این موضوع در فروش ویژه این نوع شیرآلات برای آشپزخانه و سینک‌های ظرفشویی نقش بسزایی داشته است.

افزایش سطح بهداشت

بهداشت شخصی و همگانی یکی از مهم‌ترین عناصر خرید شیرآلات خوب است زیرا بسیاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌توانند از روی دسته شیر‌های اهرمی و یا پیچ شیر‌های کلاسیک منتقل شوند اما زمانی که دیگر نیازی به لمس شیرآلات برای استفاده از آن‌ها نباشد سطح بهداشت خانواده و جامعه نیز افزایش می‌یابد.

طول عمر

به طور کلی شیرآلات هوشمند چشمی دارای طول عمر نسبتاً خوبی هستند و برای مدت زمان طویلی به کار خود ادامه می‌دهند و می‌توانن از لحاظ تعویض مقرون به صرفه باشند.

معایب شیرآلات چشمی

در کنار مزایایی که در رابطه با شیرآلات الکترونیکی ذکر شدند این شیر‌ها دارای معایبی نیز هستند که دانستن آن‌ها خارج از لطف نیست و ما در ادامه به چند مورد از اساسی‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم.

قیمت بالا

شیرآلات چشمی نسبت به شیر‌های کلاسیک و اهرمی از قیمت بالاتری برخوردار هستند زیرا علاوه بر مدرن بودن و استفاده از تکنولوژی از سنسور حسگر تشکیل شده‌اند و همین امر سبب اضافه شدن هزینه‌هایی بر شیرآلات الکترونیک می‌باشد اما از آنجایی که در صرفه‌جویی آب نقش دارند در دراز مدت می‌توانند بسیار مقرون به صرفه‌تر باشند.

خراب شدن سنسور حسگر

مهم‌ترین بخش یک شیر چشمی سنسور حسگر آن می‌باشد که این شیرآلات را متمایز می‌کند و از این رو اگر این قسمت خراب شود دیگر نمی‌توان از آن شیر استفاده کرد و باید یکی دیگر را جایگزین کرد. پس در صورتی که جنس با کیفیت خریداری نکنید ممکن است پس از مدت کوتاهی دچار این مشکل شوید.

ایجاد تغییر در تنظیمات شیر

دو روش کلی برای تنظیم دمای و فشار آب در شیرآلات الکترونیکی وجود دارد که نوع اول توسط ریموت کنترل صورت می‌گیرد و نوع دوم که بیشتر در شیرآلات جدیدتر دیده می‌شود به صورت لمس نقاطی از شیر می‌باشد.

عدم عملکرد در صورت قطع شدن برق

پیشتر اشاره کردیم که برای فعالیت شیرآلات چشمی نیاز به جریان برق در منبع تغذیه داریم و در صورتی که برق شما چه از به صورت منطقه‌ای و چه روش‌های دیگر قطع شود دیگر قادر به استفاده از این نوع شیرآلات نیستید، مگر اینکه از پیش آن‌ها را مجهز به منبع باتری کرده باشید.

سخن پایانی

اگر برای مجهز کردن خانه خود به شیرآلات دچار تردید میان انوع شیرآلات رایج در بازار شده‌اید ما به شما شیرآلات چشمی یا همان الکترونیکی را پیشنهاد می‌کنیم زیرا می‌توانید پس از پرداخت هزینه اولیه بیشتر برای مدت طولانی‌ای از کاهش هزینه‌های آبی برخوردار شوید و گامی مهم در راستای حفظ منابع آب کشور بردارید.

در کنار این موضوع زیبایی و ظرأفت شیر‌های چشمی فضای اطراف شما را لوکس‌تر خواهد کرد و قابل استفاده در تمامی مکان‌ها از جمله شرکت‌ها، رستوران‌ها، کارخانه‌ها و تمامی مکان‌هایی که به بهداشت بالا اهمیت می‌دهند می‌باشد. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

معرفی شیرآلات چشمی و مزایا آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top